Masukkan persamaan atau soal
Input kamera tidak dikenali!

Solusi - Probabilitas kumulatif dalam distribusi normal standar

Cumulative probability 0%
0%

Penjelasan langkah demi langkah

1. Find the cumulative probability of the z-scores values up to 17

Más del 99,9% del tiempo, los datos con una distribución normal estándar se encuentran dentro de más o menos 3,9 desviaciones estándar de la media.

La probabilidad acumulativa de los valores hasta 17 es 1.
p(x<17)=1
La probabilidad acumulativa de que x<17 sea 100%

2. Find the cumulative probability of the z-scores values up to 10

Más del 99,9% del tiempo, los datos con una distribución normal estándar se encuentran dentro de más o menos 3,9 desviaciones estándar de la media.

La probabilidad acumulativa de los valores hasta 10 es 1.
p(x<10)=1
La probabilidad acumulativa de que x<10 sea 100%

3. Calculate the cumulative probability between 17 and 10

To find the cumulative probability of the area between the two z-scores, subtract the smaller cumulative probability (everything to the left of 10) from the larger cumulative probability (everything to the left of 17):

1-1=0
p(10<x<17)=0
The cumulative probability that 10<x<17 is 0%

Alasan mempelajari materi ini

Por qué aprender esto